Slideshow

Pasivní domy

Proč stavět pasivní dům?

Sníte o bydlení v prostorném a komfortním domě, ve kterém můžete aktivně pracovat, bavit se s přáteli, hrát si s dětmi nebo jen tak odpočívat? Navíc si představte ty největší nároky na pohodu vnitřního prostředí, příjemnou teplotu v horkých letních dnech i v těch největších mrazech, stálý pocit čerstvého vzduchu, ale bez průvanu, který vzniká při větrání.

Takto komfortní způsob života je skutečně možný v pasivním domě, který lze postavit za téměř stejné náklady jako běžnou novostavbu, ale na rozdíl od běžných staveb můžete uspořit až 90 % nákladů na vytápění. Princip je naprosto jednoduchý. Nevyužívá žádné technicky náročné nebo nákladné zařízení a na uživatele neklade vyšší požadavky na obsluhu.

Tepelná ztráta pasivního domu je tak nízká, že nepotřebujete běžný systém vytápění. Tepelné zisky od slunce, lidí a elektrických spotřebičů Vám pohodlně vytopí celý dům po většinu roku.

_________________________________________________________________________________________________________________________________

  • Čistý vzduch = zdraví

Život v pasivním domě neznamená pouze úsporu nákladů na vytápění. Můžete také počítat s tím, že se zbavíte některých zdravotních problému.

Zařízeni, které pracuje i v noci se stará o přísun čerstvého vzduchu. Současně filtruje vzduch a tím ho zbavuje škodlivých nečistot a prachu. To bude vyhovovat nejen alergikům, ale také těm, na které připadá úklid domácnosti. Díky tomu, že větrací jednotka přivede tolik vzduchu do místnosti kolik je třeba, nemusíte se bát plísni, která tak často trápí obyvatele rekonstruovaných panelových domů. Uvnitř domu dýcháte pouze čerstvý vzduch.

  • Úspora tepla

Pasivní dům ročně spotřebuje maximálně 15 kilowatt hodin na metr čtvereční vytápěné plochy.

U rodinného domu, který má podlahovou plochu kolem 120 metrů čtverečních, to děla 1800 kilowatthodin za rok. Pro vytápění místnosti o velikosti 20 metrů čtverečních stačí 200 wattů. Pro porovnání, tepelný výkon člověka v klidu je kolem 100 wattů, výkon stolního počítače s monitorem až 300 wattů.

Můžete sledovat, jak neustále rostou ceny energii a zůstat v klidu, protože vy se bez nich téměř obejdete. Toho lze dosáhnout především výrazným snížením úniku tepla a efektivním využitím energie, kterou lze získat ze slunce nebo uvnitř domu z lidí a elektrických spotřebičů. Toto po většinu roku stačí na dosažení příjemné teploty v interiéru bez nutnosti dalšího vytápěni.

Pasivní dům má spoustu výhod

•   vyšší komfort života

•   extrémně nízké náklady na vytápění

•   stály přívod čerstvého vzduchu

•   netvoří se průvan

•   žádné teplotní rozdíly v místnosti

•   příjemné teploty v zimě i v létě

_________________________________________________________________________________________________________________________________

  • Jak to funguje?

Abychom mohli do pasivního domu dotovat tak málo energie, je třeba teplo úzkostlivě chránit.

Základem je proto silná vrstva tepelné izolace, která je upevněna na nosné části konstrukce nebo je do ní primo integrovana. Druh tepelné izolace ani materiál nosné části nehraje hlavní roli, součinitel prostupu teploty by vsak nemel přesáhnout 0,15 W/(m2. K).

 

  • Okna místo radiátoru

Okna, která jsou v dokonale izolované obálce budovy tou nejslabší částí, dostávají v pasivním domě zcela nový význam.

Díky tepelným ziskům ze slunce nám pomohou pokrýt velkou část potřebného tepla na vytápění. Používají se okna s vynikajícími tepelně-technickými vlastnostmi rámu i zasklení, které zároveň propustí dostatek slunečního záření do interiéru. Výsledkem potom je, že okna víc tepla do domu přivedou, než kolik přes ně unikne.

 

 

Co je nutné:

•   silná vrstva tepelné izolace

•   kvalitní okna i rámy

•   vzduchotěsnost budovy

•   vysoce účinné větrání s rekuperací

__________________________________________________________________________________________________________________________________

  • Chytré větrání

Má-li správně fungovat větrací jednotka, musí byt obvodový plast budovy dokonale vzduchotěsný. Toho můžeme dosáhnout kvalitním provedením vzduchotěsnících vrstev, pomocí speciálních lepících pásek.

Větráním uniká z interiéru velké množství tepla. V pasivním domě si na otevírání oken ani nevzpomenete, protože dostatek čerstvého vzduchu zajišťuje větrací systém se zpětným získáváním tepla.

Čerstvý a dohřátý vzduch je přiveden do obytních místností, použitý pak je odsáván v koupelně, kuchyni a WC. Ve větrací jednotce odpadní vzduch předá až 90 procent svého tepla venkovnímu vzduchu. Vzduch se může navíc v zimě ohřát nebo v létě ochladit od zeminy pomoci potrubí zakopaného v zemi, kterému říkáme zemní výměník tepla.

  • Úsporné spotřebiče

Použitím úsporných spotřebičů můžeme snížit spotřebu elektřiny až o polovinu. Samozřejmosti jsou u pasivního domu zařízení s energetickou třídou A,A+.

  • Využití obnovitelných zdrojů

Mluvíme-li o úsporách tepla, nelze vynechat obnovitelné zdroje, které podstatně snižují naší závislost na dodávkách energie. Zejména pro ohřev teplé vody je možné použít solární teplovodní kolektory, pro výrobu elektřiny fotovoltaické články.

__________________________________________________________________________________________________________________________________

  • Je pasivní dům drahý?

Jak ukazuji zkušenosti, pasivní dům rozhodně nemusí být dražší, než obyčejný dům.

Musíte sice pořídit vice tepelné izolace, kvalitnější okna, větrací jednotku, ale na druhou stranu ušetříte za rozvody topení a radiátory. Ušetřit lze i na vhodném řešení nosných konstrukcí. Vyšší náklady by neměly přesáhnout 10 až 15 procent. 

  • Můžu v pasivním domě otevírat okna?

Samozřejmě můžete.

Okna s otevíráním se navrhuji do všech obytných prostorů. Je možné je otevírat stejně jako v běžném domě, a také se stejným účinkem uniká teplo a ochlazuje se. Díky trvale vysoké kvalitě vzduchu si na otevření oken ani nevzpomenete.

________________________________________________________________________________________________________________________________

Co znamená výraz „tepelná pohoda?“

Je to pocit vyváženého tepla a pohodlí.

  •  Teple konstrukce

Cítíte-li v místnosti chlad, je to způsobeno především tím, že dům má chladné stěny a nekvalitní okna, která lehce přepouštějí venkovní chlad.

Běžné domy bývají často přetápěny právě proto, že obyvatelé domu cítí chlad od těchto konstrukcí, a tak se snaží dohánět tepelnou pohodu teplotou vzduchu. Tím samozřejmě ještě narůstá už tak vysoká spotřeba energie.

V pasivním domě jsou velmi kvalitní okna, navíc dokonale utěsněna a stěny jsou dobře zatepleny. Jejich teplota je o mnoho stupňů vyšší než u běžného domu. V místnosti proto může být nižší teplota vzduchu, a přesto máte příjemný pocit tepla.

  •  Dostatek čerstvého vzduchu

Je zásadní především pro naše zdraví. Dýcháním vzniká oxid uhličitý a pokud je místnost dlouho nevětraná, dochází k pocitu vydýchaného vzduchu. Při vaření ve špatně odvětrané kuchyni se mohou tvořit plyny, které jsou přímo jedovaté (CO, NOx).

Jedinou možností, jak vyvětrat místnost, není jen otevřeni okna, kterým nám uteče v zimě velké množství tepla.

Větrání v pasivním domě probíhá automaticky, pomocí speciální vzduchotechnické jednotky. Nejde však o klimatizaci, ale pouze o přívod čerstvého vzduchu. Odpadní vzduch z kuchyně, koupelny a WC je naopak odsáván a vypouštěn ven z budovy. Vše probíhá téměř bez tepelných ztrát.

  • Žádné teplotní rozdíly

Při běžném způsobu vytápěni radiátory bez řízeného větrání, teplý vzduch stoupá ke stropu a studený vzduch se drží u podlahy. Rozdíl mezi teplotou ve výšce hlavy a u nohou pak může být až několik stupňů. Vaše děti si však bohužel hrávají právě u podlahy.

V pasivním domě je i tento problém vyřešen naprosto dokonale. Vzduch je neustále nasáván a na jiném miste v domě vyfukován, a tak pomalu prochází celým prostorem. Tím dojde k vyrovnání teplot nejen v jedné místnosti, ale i v celém domě. Systém funguje jako živý organismus, to znamená, že reaguje okamžitě na změny v jakékoli místnosti.

_________________________________________________________________________________________________________________________________  

Příjemné vnitřní prostředí pasivního domu je zajištěno:

  • vysokou teplotou stěn a oken
  • správnou vlhkostí vzduchu
  • dostatečným přívodem čerstvého vzduchu
  • minimálními rozdíly teplot vzduchu v místnosti

 

  • Okno = Topení zadarmo

Slunce a světlo na nás při pobytu v místnosti působí pozitivně. Okna, která to umožňuji, vsak mají v pasivním domě i jinou důležitou funkci. Přispívají výrazně k úspoře tepla na vytápění.

Energie, která se dostává přes zasklení do interiéru, snižuje potřebu tepla na vytápění. Okno pro pasivní dům by mělo do interiéru propouštět dostatek slunečního záření, které dopadá na zasklení.

Tím, že je dům kvalitně zateplen a utěsněn, teplo ze sluníčka neuniká, ale zůstává uvnitř. Vhodná orientace oken ke světovým stranám je velmi důležitá.

Nejvýhodnější je umístit obytné místnosti s velkými zasklenými plochami na jižní stranu domu. Prostory, které nepotřebuji mnoho světla, jako koupelny či spíže, mohou zůstat na severní straně. Jižní orientace domu není nezbytnou podmínkou, ale pokud máte tuto možnost, vždy by měla dostat přednost.

Teple okolní plochy působí příjemně. U zastaralých okenních konstrukcí jsou teploty na vnitřní straně okna nízké. To způsobuje kondenzaci vlhkosti a pocit nepříjemného chladu. Teplota okna pasivního domu dokonce ani v nejtužším mrazu neklesne pod 17*C a drahé radiátory umístěné pod okny proto můžeme klidně vynechat. 

 

  • Co když zajde slunce?

Nemusíte mít strach. Stále je tu možnost dohřát přívodní vzduch ve větrací jednotce pomoci elektřiny nebo teplovodního ohřívače.

Zde můžete namítnout: A co když bude výpadek elektřiny? I při této situaci pasivní dům obstoji výborně. Dům s tak silnou vrstvou izolace má vynikající parametry tzv. tepelné stability. Teplota uvnitř místnosti poklesne za několik dní jen o pár stupňů. Uvažte.... Zažili jste někdy nekolikadenní výpadek proudu?

________________________________________________________________________________________________________________________________

 Pasivní domy krok správným směrem.

Pasivní domy jsou v dnešní době jedinou dobrou investicí do bydlení.

Pasivní dům je schopen vytvářet příjemné tepelné podmínky v zimním i letním období s minimální spotřebou tepla, která nepřesáhne 15 kWh/m2 ročně (běžná dnešní novostavba má měrnou spotřebu tepla 100-120 kWh/m2 za rok). Tepelné ztráty jsou díky dokonalé izolaci sníženy natolik, že k udržení komfortní teploty v místnosti postačí minimální množství tepla. U pasivního domu je zdůrazňována jeho vzduchotěsnost, která zabraňuje velkým energetickým ztrátám.

Kromě dokonalé izolace je proto jedním z klíčových prvků pasivního domu rekuperace, která dokáže do domu přivést čerstvý vzduch, aniž by docházelo k velkým tepelným ztrátám. Moderní rekuperační zařízení dokáže ušetřit až 90% tepla. K udržení komfortní teploty v pasivním domě postačí malé topné těleso. Často ho ale není třeba vůbec instalovat.

Pasivní dům si po většinu roku vystačí s teplem pasivně získaným například z domácích elektrospotřebičů nebo slunce. Výstavba pasivního domu sice vyžaduje použití speciálních technologií, konečná cena však nemusí být o moc vyšší než u běžných domů a proto! Pasivní domy jsou v dnešní době jedinou dobrou investicí do bydlení.